uçak bileti

2013 Mayıs ayında projenin kararlaştırılmasıyla İstanbul için dev bir yatırım niteliğinde olan 3. Havalimanı yapımı için kollar sıvandı. 2014 yılında temeli atılan ve 1. Etabı için maksimum 42 ay süre verilen proje, 2018 yılının ilk çeyreğinde tamamen bitecek. Yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olan 3.havalimanı, dünyanın en büyük taşımacılık alanı olarak tarihe geçecek. Hali hazırda yıllık 94 milyon yolcu kapasitesine sahip olan “Atlanta Uluslararası Havalimanı”  3. Havalimanının tamamlanmasıyla ikinci sıraya düşecek. Türkiye adına büyük bir yatırım olacak olan havalimanı, dünya turizmi ve seyahati adına da önemli bir yer tutacak. Her sene milyonlarca kişinin akın ettiği İstanbul’da hava trafiğinde yaşanan sıkıntı da büyük oradan bitmiş olacak.

Büyük araştırmalar neticesinde, arazi bulma noktasında Avrupa yakasında yer alan “Yeniköy” ile “Akpınar” köyleri arası seçilmişti. Ummalı bir çalışma ile gerek satın alınan gerekse de devlet arazisi olan bölümler üzerinde inşaat başladı. Gerek ekonomik alanda gerekse de ulaşım açısından büyük bir proje olan 3. Havalimanı ne zaman bitecek detayları da aslında arazinin bulunmasına kadar sürdü desek yerinde olacak. Çünkü projede en çok düşünülen konulardan biri buydu. Arazi sorunun ortadan kalkmasıyla yapılan ihaleyi Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG’nin (Ortak Girişim Grubu) kazanmıştı. Bu dönemden sonra ise 1. Etap için 2017 yılı, tamamı için ise 2018 yılının ilk çeyreği karara bağlanmıştı.

Bitimiyle İstanbul için büyük bir nefes olacak proje, yeni köprünün de tamamlanmasıyla şehre farklı bir renk katacak. Tüm çalışmaların en iyi şekilde devam ettiğini açıklayan yetkililer, bitim tarihi konusunda herhangi bir aksamanın meydana gelmeyeceğini açık bir şekilde belirtiyorlar. Günlük 3500 iniş-çıkışın yapılacağı havaalanı ile dünya gözünde çok daha farklı bir alana gelecek olan İstanbul, cazibesini de arttıracak. Tüm bunlar yaşanırken, 3. Havalimanı ne zaman bitecek sorusunun cevabını da en net şekilde yetkililerin ağızlarından yeni gelişmelere göre yeniden sizlere sunacağız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.Havalimanı Ne Zaman Bitecek | tr uçak bileti