uçak bileti

24 Ocak 2013 tarihinde açılıp 3 Mayıs 2013 tarihinde tamamlanan bir ihale ile İstanbul’a yeni bir havalimanı inşa etmek için kollar sıvanmaya başladı. Havalimanı, İstanbul’da Karadeniz’in Avrupa yakasındaki “Yeniköy” ile “Akpınar” köyleri arasında kuruluyor. Toplam kapasitesi 150 milyon olacak. Hali hazırda projeye başlandığında “İstanbul Yeni Havalimanı” olarak adlandırıldı. Ancak bitiminde bu ismin değişeceğinin kesin olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul ulaşımı adına ciddi anlamda bir rahatlama getireceğini söyleyebileceğimiz 3. Havalimanı, gerek yurtiçi gerekse de yurtdışı seferlerinde, yolcuların daha rahat bir ulaşım içerisinde gitmek istedikleri yere gidecekleri de kesin durumlardan biridir.

3 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen ihaleye, dev şirketler katılmıştı. Hatırlanacağı üzere; ihaleyi, 52 milyon Euro ile Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kazanmıştı. İhale başlangıcında alınan karar ile İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk etabı 29 Ekim 2017 tarihinde tamamlanacak. Tamamının bitimi ise bir sonraki yıl 2018’de tamamlanması bekleniyor. 2014 yılında temeli atılan 3. Havalimanı, ummalı bir çalışma ile hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor.

Hali hazırda, dünyanın en büyük havalimanı olan “Atlanta Uluslararası Havalimanı” toplamda 94 milyon yolcu kapasitesine sahip. İstanbul Yeni Havaalanı bittiğinde bu rekor haliyle izale edilmiş olacak. Ülkemiz ve özelde İstanbul adına önemli bir yatırım ve hava trafiğinde müthiş bir rahatlatma sağlayacağından kuşku duyulmuyor. “Yeniköy” ile “Akpınar” köyleri arasında yapılması da ayrıca bu bölgelerin kalkınmasında büyük anlamda olanak olacaktır.

Hatırlanacağı üzere; proje söylentileri daha yeni olmasına rağmen, 3. Havalimanı nerede olacak gibi sorular medyada dolaşıyordu. Yerinin açıklanmasından sonra ise yapılacak bölgede arazi fiyatları fahiş rakamlarla değerlendiriliyordu. Tabi bir süre devam eden bu yoğun gündem, yerini inşaata bırakınca farklı fikirler ve havalimanı çevresinde yapılacak yeni projeler için de farklı firmalardan görüşler gelmeye başladı. Havaalanı inşaatı sürerken, firmaların da kendi alanlarına yönelik yaptıkları çalışmalar da hızlı bir şekilde devam ediyor. İlerleyen zamanlarda biten etabı ile İstanbul’a can katması beklenen 3.Havalimanı hakkında gelecek yeni detayları sizlerle paylaşacağız.

One Response to 3. Havalimanı nerede
  1. […] belirginleşmesi ortaya çıktı. En çok merak edilen unsurlardan birisi de kuşkusuz 3.havalimanı nerede olduğu ifade ediliyor. Yer olarak İstanbul’da Karadeniz Avrupa yakasında bulunan Yeniköy ve […]


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3. Havalimanı nerede | tr uçak bileti