uçak bileti

Çok konuşulan, gündemde uzun süre kalan ve en nihayetinde tüm söylemler ve eleştirilerden sonra İstanbul’un yeni rengi 3. Havalimanı projesi start aldı. Aslında en büyük neden, Atatürk Havalimanı’nın yetersiz kalmaya başlayan yolcu kapasitesi idi. O dönemlerde Sabiha Gökçen Havalimanı da pek tercih edilen bir yer değildi. Daha doğrusu Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçmek büyük sıkıntıydı. Bu nedenle Avrupa yakasına kurulacak bir havalimanı için gerekli çalışmalara başlandı. 13 Ağustos 2012 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile Avrupa yakasında, “Yeniköy” ile “Akpınar” köyleri arasında satın alınan arazilerin üzerine 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak 3.Havalimanı projesi yapılan ihale sonucunda inşaatına start verildi.

Hatırlanacağı üzere 3.Havalimanı ihalesini 3 Mayıs 2013 tarihinde yapılan ihaleyi Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG’nin (Ortak Girişim Grubu) kazanmıştı. DHMİ’nin kuruluşunun 80. Yıldönümüne denk gelmesi için imzalar ise 20 Mayıs 2013 tarihinde atılmıştı. Siyasilerin ve ünlülerin dünyasında fazlasıyla yankı bulan 3. Havalimanı projesi, kimi tarafından yerinde karşılanırken, kimi tarafından gereksiz gibi karşılandı. En nihayetinde İstanbul gibi bir yer için böylesi bir havalimanının büyük bir kaynak getirisine sahip olacağı bununla birlikte havaalanı trafiğinde de büyük bir rahatlatma getireceği fikrine herkes bir şekilde kanaat etti.

Projenin detaylarına bakılırsa, havaalanı bittikten sonra daha fazla konuşulacak. Çünkü kapasitesi ile dünyanın en büyük havaalanı olma özelliğini taşıyacak. 1. Etabı, imzanın atıldığı günden en fazla 42 ay sonra tamamlanması bekleniyor. Bunun haricinde;

2 adet bağımsız paralel pist (3750m*60m), 1 adet cross pist (3750m*60m), 3 adet parelel taksirut (3750m*45m), Yüksek hız ve bağlantı taksirutları, Apron, Terminal binası, Hava trafik, Haberleşme ve meteoroloji sistemleri ve diğer hizmet binaları ve sistemler de havaalanı projesine dahil edilecek. Bunlar sadece 1. Etap için yapılması planlanan detaylar. 3 etaptan oluşacak olan havaalanı tamamlandığında ise devasa bir yer ortaya çıkacaktır. İlk etabın bitmesine yaklaşık 1,5 yıl kadar bir zaman kaldı. Bu süre zarfı içerisinde 3. Havalimanı projesi kapsamında yapılacak değişiklikler hakkında sizlere kapsamlı şekilde bilgileri ulaştırmaya devam edeceğiz. Bakalım proje ne olacak?

One Response to 3.Havalimanı Projesi
  1. […] dönemlerde sorunlar yaşanmasını engellemek amacıyla oluşturulan bir proje niteliği taşıyan 3.havalimanı projesi, oldukça önem taşıyor. Yurtdışı kaynaklı ihracat trafiği adına da oldukça kilit noktada […]


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.Havalimanı Projesi | tr uçak bileti