uçak bileti

2018 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması beklenen ve dünyanın en büyük yolcu kapasitesine sahip olacak olan İstanbul’un yeni havalimanı, son sürat inşaatının tamamlanması yolunda ilerlemeye devam ediyor. 2017 Mayıs ayında ilk etabının tamamlanması beklenen 3. Havalimanı, geniş personel kadrosu ile proje aslına göre ilerlemeye devam ediyor. Her ne kadar Haziran seçimlerinden sonra ülke siyasetinde karışıklıklar olsa da Kasım seçimlerinden sonra yapımı aksamadan devam ediyor. Söylemler, iddialar ve söylentileri gölgede bırakacak şekilde devam eden 3. Havalimanı projesi, ummalı çalışmalar eşliğinde yolunda hızla ilerliyor. Yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak olan havaalanı, sadece hava trafiği ya da turizm açısından etkili olmayacak. Bununla birlikte iş istihdamı noktasında da büyük getirilere sahip olacak.

Geçtiğimiz hafta İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, belediye meclisine 2016 yılı mali bütçesini açıklarken, 8 milyar 42 milyon TL’nin ulaşıma ayrıldığını söyledi. 2016 yılı yatırım ve hizmet programı Bütçesi İBB Meclisi’ne sunarken, 3. Havalimanı projesi hakkında da son gelişmelere değindi. Büyük bir yatırım payının havalimanı için ayrıldığını ifade eden Topbaş, 3.Havalimanı hakkında bilgi verirken şu açıklamalara yer verdi;

“Amerika, Japonya, Almanya başta olmak üzere tüm gelişmiş ülkelerden sistem olarak daha iyiyi yakalamak ve hatta ileri geçmek adına önemli adımlar atmaktayız. Özellikle katı atık problemi kentlerde ciddi bir problem olarak bir çevre problemi olarak ortaya çıkmaktadır. Katı atık yönetimi başlı başına bir olay olarak değerlendirilmelidir. Bahsettiğim gibi Japonya Amerika ve Almanya’dan sonra İstanbul olarak biz, bir bölümü şimdilik olmak üzere ileri yakma tesisinin ihale aşamasına geldiğimizi paylaşmak istiyorum. 3 bin ton gün kapasiteli olmak üzere bir çalışma yapmaktayız. Bunun bir benzerini de Asya yakasında yapacağız. Avrupa yakasında atacağımız bu adım özellikle 1 buçuk milyon kişinin günlük elektrik enerjisini verebilecek bir tesis olacak. Ayrıca üçüncü havaalanının enerjisinin yüzde 50’sini karşılayacak.”

3.havalimanı son durum bu şekilde devam ederken, tamamlanması beklenen inşaatında da müthiş bir hızla çalışmalar devam ediyor. Yakın zamanda yeni krediler ve yeni personel alımlarıyla yeniden günceme oturmasını beklediğimiz havalimanı ile ilgili haberleri sitemizden sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.Havalimanı Son Durum | tr uçak bileti