Havayolu ile seyahatler havacıları deyimiyle point the poınt yani noktadan noktaya uçuşlarla başlayıp sona ermiyor bırakın dünyanın herhangi bir noktasını Türkiye içi uçuşlarda bile her yere direkt uçamıyoruz bazı noktalara bir veya daha fazla aktarma yaparak uçmamız gerekebiliyor. Yurt içindeki bilinen meydanlarda aktarma yapmak size kolay gelebilir ancak yurt dışına yapılan seyahatlerde bilinmeyen meydanlarda aktarma yapmanın meşakkatli ve sıkıntılı bir iş olduğunu söyleyelim ya kısa bir süreniz vardır ya da nasıl geçeceğini bilemediğiniz alabildiğine uzun bir zaman dilimi. Her iki durumda da ne yapacağını şaşırır zamanı nasıl kullanacağınız konusunda telaşa kapılırsınız özellikle kısa süre içinde aktarma yapmanız gereken durumlarda panik hali diğer uçağınızı kaçırmanıza neden olabilir. Bu sebeple transit uçuşlarda tecrübe edilmiş kurallar çok önemlidir. Ancak bizden bir uyarı bilet almadan önce kesinlikle uçak bileti sorgulama yapmanız sizin için iyi olacaktır hem ucuz uçak bileti hem aktarmalar konusunda son bilgiyi alabilirsiniz.

Aktarmalı Uçuşlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Uçuşlarınız arasındaki süre çok önemli uçak bileti alırken yolculuğa çıkmadan önce uçuşa başladığınız yerin saati ile aktarma yapacağınız meydanın mahalli saatini birbirine karıştırmadan planınızı yapın eğer farklı havayollarından bilet alacaksanız bu husus hayati önem taşır ayrıca aktarma yapacağınız havalimanını hiç bilmiyorsanız bu sizin için zor olabilir bu sebeple aktarma süresini çok kısa tutmayın.
  • Eğer ittifak üyesi olmayan farklı havayolları ile uçacaksanız havayolu ve havalimanının sitesi üzerinden biniş kapılarını birden fazla terminal varsa aradaki bağlantı durumlarını araştırın uçak indikten sonra eğer ikinci uçuşunuz için epey zaman varsa önce biniş kapınızı bulun sonra nasıl zaman geçireceğinize karar verin.
  • Aktarma yapacağınız zaman dilimi içinde telefonunuzu mutlaka açık tutun işinizi hallettiğiniz bir acente ise onların size ulaşması veya uçuşunuz hakkında detaylı bilgi yollayabilmeleri için bu çok önemli. Ayrıca bazı havayolları aktarma yapan yolcularına değişen kapı numarasını iletiyor veya uçuşu kaçırmamanız için son kontrol olarak ulaşabiliyor. Dolayısıyla cep telefonunuzun yurt dışında açık olduğuna dikkat edin.
  • Bavulunuzun karışması veya başka yere gitmesi bağlantılı uçuşlarda en sık karşılaşılan problemlerin başında gelir bu gibi durumlarla karşılaşmamak için bavulunuzun üstünde ayırt edici özelliği olan işaret ve isim etiketi olmalı. Böylece hem karıştırılma ihtimali azalır hem de isim etiketi sayesinde size ulaşması kolay olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir