Gezi ve seyahatlere hazırlanmak ise belli başına bir iştir. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmek ve neler lazım olabilir diye kafa patlatıp lazım olacak şeyleri yanınıza almanız gerekmektedir. Yolculuğa çıkmadan önce en çok stres yapılan zaman dilimi bu zaman dilimi olsa gerek.

“Şunu alsam mı” “şu lazım olur mu” “ bunu kesin kullanırım almalıyım” gibi bir sürü soru ve düşüncenin beynimizde geçtiği an seyahat ya da gezi için bavul hazırlama anıdır.

Bavul ve bavullardan oluşan bu yükümüze bagaj adı verilmektedir. Yolcuların yanlarında taşıyacağı bagaj (yük) miktarı hava yolu şirketlerine göre değişik gösteriyor olmakla beraber aşağı yukarı birbirlerine yakındır.

Havayolu şirketleri bu konuda yani ücretsiz bagaj hakkı konusunda çok titiz davranmaktadırlar. O nedenle biletin çeşidine ve yolcuların durumlarına göre (yetişkin – çocuk – bebek) belli bagaj hakkı belirlemiştir. Belirlenen bagaj hakkından fazla olan bagajlar için ilave olarak ek bagaj ücreti almaktadır.

Thy Bagaj Limiti

Business        yetişkin 30 kg          Çocuk 10 kg

Ekonomi        yetişkin 20 kg          Çocuk  10 kg

Promosyon yetişkin 15 kg            Çocuk  10 kg

Genellikle yukarıdakine benzer bir tablo hazırlanmıştır. Ayrıca bagaj aşımında uygulanacak başka bir tablo vardır. Bagajınızın tartılmasından sonra sınırları aşarsa ilave bagaj ücreti hesaplanır ve check in (bilet bagaj kontrol) yapıldığı anda ücreti sizden tahsil edilir.

O nedenle seyahat edeceğiniz hava yolunun bagajlar için uyguladığı kuralları bilerek bavullarınızı hazırlayınız. Fazladan götüreceğiniz her bir fazlalık size hava alanında ilave bagaj ücreti ödemek zorunda bırakmasın.

Pegasus Bagaj Limiti

Yolcu biletine kaydedilerek karşılığında bagaj etiketi verilen ve tamamen taşıyıcının sorumluluğu altına girmiş olan bagajdır. Yolcu bagajının muhteviyatı giyim eşyasından oluşmaktadır. Değerli evrak, para, ziynet eşyası, elektronik alet, akıcı ve patlayıcı eşyalar bagaj içinde taşınmamalıdır. Taşınması durumunda Pegasus Havayolları herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır.

EU havacılık kuralları gereğince bagaj başına maximum ağırlık limiti 32kg.’dır.

Anadolujet Bagaj Hakkı Limiti

Ekonomi Sınıfı yolcularımız için tanınan serbest bagaj hakkı 15 kg,dır. Bu limiti aşıyorsanız, fazla bagaj ücret bilgisi almak için size en yakın Anadolujet satış ofisine başvurunuz. Ayrıca yolcu beraberinde taşınacak her bir parça bagaj ağırlığının 32 kg’ı kesinlikle aşmaması gerekmektedir.

Kabinde yanınızda bulundurmak istediğiniz el bagajınızın ağırlığının 8 kg’ı ve boyutlarının  23 x 40 x 55 cm’yi geçmemesi gerektiğini lütfen unutmayınız.
Battaniye, bebek taşıma sepeti, şemsiye, baston, koltuk değneği, küçük kameranız ya da dürbününüz, el bagajı sayılır.
El bagajının dışında kabinde taşınmasını istediğiniz bagajınız için ayrı bir koltuk satın almalısınız. Bu durumda, bagajınız 75 kg’ı aşmamalı ve koltuğa sığabilecek ölçülerde olmalı. Ancak müzisyenseniz üzülmeyin, müzik aletleri bu ebat kısıtlamasının dışında tutuluyor. Çellonuz, elbette yanınızda olacak. Bu bagajınız için ödeyeceğiniz ücret, serbest bagaj hakkınızdaki limit aşımı olarak değerlendirilmez…
3 Responses to Bagaj Hakkı ve Bagaj Hazırlama
 1. Türk Hava Yolları İç Hat* Uçuşlar Fazla Bagaj Ücretleri
  Serbest Bagaj Hakkı (Kg) Kg Başına Fazla Bagaj Ücreti (TL)
  Yetişkin/Çocuk Bebek
  Business 30 10 3
  Ekonomi 20 10 3
  Promosyon 15 10 3
  *Türkiye çıkış ve varışlı uçuşlar
  Ercan Varışlı/Çıkışlı Uçuşlar İçin Bilgi Notu:
  Ercan Varışlı/Çıkışlı Uçuşlarda Fazla Bagaj Ücreti asker/öğrenci için 2, yetişkin/çocuk/bebek yolcular için ise 4 TL/Kg’dir.

 2. Pegasus: Sadece 1 el bagaji 8kg ve 1 bagaj 20 kg ücretsiz.
  Bu bagaj uygulamasi sadece asagidaki ucuslarda gecerlidir.
  Antalya çıkışlı ve varışlı ALMANYA,
  Antalya / Bodrum / Dalaman / İzmir çıkışlı ve varışlı HOLLANDA,
  Antalya / İzmir çıkışlı ve varışlı İSVİCRE uçuşlarında,
  15 Nisan 2009 tarihi itibariyle parça başı bagaj uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulamaya göre; yolcular en fazla 8 kg olan 1 adet el bagajı dışında taşıdıkları ilk check edilmiş bagaj max. 20kg ücretsiz olacak, bu bagajdan sonra taşıyacağı her bagaj ise 10 € – 18 CHF / adet olarak ücretlendirilecektir.
  Parça başı ile birlikte maksimum bagaj ağırlığı 20 kg. olarak devam edecek olup 20 kg.üzeri olan her ağırlıkta kg.başına 8 € – 13 CHF tahsil edilecektir.
  Örneğin; 20 kg bagaj taşıma hakkı olan bir yolcunun 1 adet el bagajının dışında toplam 3 parça 45 kg bagajının olması durumunda, 25 kg karşılığı 200 € ( 25 x 8 € ) , taşıma hakkı olan 1 parça bagajı dışındaki 2 parça bagaj için ise 20 € ( 2 x 10 € ) olmak üzere toplam 220 € tahsil edilir.

 3. Onur Air : BAGAJ:
  Yolcu biletine kaydedilerek karşılığında bagaj etiketi verilen bagaj Onur Air’in sorumluluğu altına girer. 2 yaşından küçük çocukların ücretsiz bagaj hakkı bulunmamaktadır.
  A – İç hatlarda serbest bagaj hakkı 15 kg, Kıbrıs ve Gence uçuşlarında serbest bagaj hakkı 20 kg,Odessa uçuşlarında 30 kg dır. Fazla bagaj için iç hatlar ve Kıbrıs uçuşlarında 3 TL/kg ücret, Odessa ve Gence uçuşlarında 4 €/kg ücret tahsil edilmektedir.
  B- Yanınızda kabin içine alabileceğiniz el bagaj hakkı 8 kg’dır. El bagajları maksimum 25x45x56 cm ebatlarında olabilir.
  C – Uçak altına verilecek bagajlar 30 kg’ı geçmeyecek şekilde hazırlanmalıdır.
  D – Fazla bagaj kabul edilebilir miktar ve ağırlıkta olmalıdır. Bedelini ödemek isteseniz dahi bazı özel durumlarda ekstra bagajlarınızın uçağa alınmaması söz konusu olabilir.
  E – Bagajlarda akıcı (turşu, bal, reçel vs.), yanıcı veya kırılabilecek maddeler uçağa alınmaz.
  F- Özel durumlu spor malzemelerinde (sörf, kayak, okçuluk, golf, dalış takımı, bisiklet vs.) iç hat ve Kıbrıs uçuşlarında takım başına 20 TL, dış hatlar uçuşlarında ise takım başına 20 Euro tahsil edilir (Ücret havalimanında check-in esnasında alınmaktadır).
  G- Uçuşunuzun bitiminde bagajınızın hasarlı/kayıp olduğunu tespit ettiğinizde havalimanını terk etmeden kayıp eşya bölümüne başvurarak rapor tutturmanız zorunludur. Aksi takdirde hasarlı/kayıp bagajınızla ilgili sorumluluk size ait olacaktır.


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir