uçak bileti
Business woman sleep during flight airplane cabin

Business woman sleep during flight airplane cabin

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz, geçtiğimiz yazımızda sizlere bir uçuş hastalığı olan Jet-Lag hastalığından bir başka deyişle rahatsızlığından bahsetmiştik. Bugün de sizlere bir seyahat rahatsızlığı olan her türlü seyahat aracıyla seyahatinizde başınıza gelebilecek “Hareket Hastalığı” olarak adlandırdığımız rahatsızlıktan bahsedeceğiz. Hareket hastalığı çok sık başımıza gelen bir rahatsızlıktır. Arabada, uçakta, gemide ve trende hiç farketmez “araç tutması” olarak adlandırdığımız ve yolda giderken araba beni tutuyor, gemi beni tutuyor, uçak beni tutuyor gibi ifadelerle belirttiğimiz hastalıktır aslında hareket hastalığı… Gemi yolculuğunda dalgalı denizde, uçakta türbülans sarsıntısında, arabada ise virajlı, kasisli yollarda hemen kendini gösterebilir.

Bu hastalığın ortaya çıkma sebebi ise şöyle; insanın denge sistemini, gözler, iç kulak ve derin duyu organları sağlar. Detaylı olarak omurilikten vs. bahsetmiyoruz. Bu denge sistemini oluşturan etkenlerden birinin diğer ikisine farklı mesaj yollamasıyla denge sistemi bozuluyor. Örneğin uçak bileti aldık, koltuğumuzu oturduk, hareket halindeyiz. Uçak birden türbülansa girdi. Duyu organlarınız türbülansın yaptığı sarsıntıyı tespit ederken gözlerimiz olağan dışı bir şey sezinleyemez. Bu gibi dengesizlik durumunda hareket hastalığı belirtileri meydana çıkmaya başlar.

Bu hastalığa yakalanma bazı kişilerde doğuştan yatkınken bazı kişiler hastalığa karşı oldukça dirençlidir.

Hareket hastalığı kişi de kusma, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı gibi rahatsızlıklarla denge bozulmasına sebep olur.

Bu rahatsızlığa yakalanmamak için görme duyunuzu azaltacak güneş gözlüğü gibi göz bandı gibi şeyler kullanabilirsiniz.

Uçak bileti sorgulama yaparken bu gibi sorunları iyi araştırmalı gerekirse uzun uçuşlarınızdan önce doktorunuza başvurmalısınız.

Ucuz uçak bileti bulabileceğiniz sitemizde sizleri aydınlatarak yolculuğunuz esnasında her şeye hazırlıklı olmanız için çalışıyoruz.

One Response to Hareket Hastalığı Nedir
  1. […] ve kulak tıkanıklığından bahsetmişken daha önce de bloğumuzda sizleri aydınlattığımız; Hareket Hastalığı ve Jet-Lag rahatsızlıklarını incelemenizi tavsiye […]


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hareket Hastalığı Nedir | tr uçak bileti