Halen yurtdışı uçuşlarda uygulanmakta olan sıvı kısıtlaması; milli mevzuat gereğince 01 Mart 2012 tarihinden itibaren İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanında, 01 Nisan 2012 tarihinden itibaren ise tüm içhat uçuşlarında da uygulanmaya başlanacaktır.

Bu uygulama ile seyahat eden yolcuların, kabin bagajlarında sıvı bulundurmalarına yasak getirilmeyerek sadece sıvı ürünlerin miktarına kısıtlama getirilmektedir.
Yolcularımızın, mağdur olmamaları ve güvenlik kontrol noktalarında gecikme yaşanmaması için uygulama hakkında bilgi sahibi olmaları ve kabin bagajlarında belirtilen limitlere uygun sıvı taşımaları gerekmektedir. Yolcularımız el bagajlarında bulunan sıvı ürünleri; 20 cm x 20 cm boyutlarında 1 litrelik, ağzı kilitli, şeffaf plastik poşet içerisinde, her bir kabın hacmi 100 ml’yi geçmeyecek şekilde son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına bagajlarından ayrı olarak koymaları gerekmektedir. İçindeki miktara bakılmaksızın kabı 100 ml’den büyük ürünler uçak içine kabul edilmeyecektir.
Kısıtlamaya tabi maddeler;

  • Su, şurup, içki dahil her türlü içecek ve sıvı yiyecekler.
  • Kremler, losyonlar, yağlar (Kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç), jöleler ve spreyler (bir püskürtücü yardımıyla çok ince damlacıklar halinde püskürtülen sıvılar).
  • Traş köpükleri, deodorantlar, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler.
  • Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler.
  • Kontakt lens sıvıları, şampuanlardır.

İSTİSNAİ DURUMLAR
Bebekleri ile seyahat eden yolcularımızın, yanlarında yolculukları süresince yetecek miktarda mama/süt bulundurabilmeleri veya herhangi bir ilaç kullanma gerekliliği olan yolcularımızın; yanlarında (orijinal ambalajında olmak kaydı ile) yolculuk süresince yeterli olacak miktarda ilaç bulundurmalarına izin verilmesi gibi istisnai durumlar olabilecektir.
Önemli: Ancak bu kapsamda değerlendirilen sıvıları taşıyan yolcuların; uçağa binişten önceki son güvenlik noktasında beraberlerinde bulunan bu sıvıları tatmaları ve beraberlerinde bulunan ilaçlar için ise doktordan alınmış rapor, reçete beyan etmeleri istenebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir