uçak bileti

Jet_Lag

Bir gün İstanbul’dan kalkıp balayı için eşinizle Amerika’nın New York şehrine uçakla tatiliniz için geldiniz. Uçaktan indiğinizde kolunuzdaki saat yani İstanbul saatiyle 00.00’ı gösterirken, ayak bastığınız New York’ta saat 16.00 gösteriyor olacaktır. Bu tamamen farazi bir sallamadır. Saat farkına göre hesaplama yapmadık açıkçası… Her neyse konumuza dönecek olursak; biyolojik olarak sizin uyku saatiniz yaklaşacak ama saat ayak bastığınız şehirde daha 16.00’dır ve şehir daha hareketlenmemiştir bile…

Kısacası anlatmak istediğimiz durum, saat farkından dolayı yaşayacağınız biyolojik sarsıntıya biz Jet-Lag adını veriyoruz. Uçak bileti alırken bu gibi durumlara uzak mesafeli uçak bileti sorgulama yaparken bunları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Thy uçak bileti aldınız diyelim uçuşunuza daha 1 hafta var. Gideceğiniz yerin saat farkına göre kendinizi bu 1 haftada Jet-Lag yaşamamanız için adapte edebilirsiniz. Gündelik alışkanlıklarınızı uyku gibi, gündüz kalkma gibi saatlerinizle birkaç saat oynayarak Jet-Lag yaşamamaya çalışabilirsiniz. Bununla birlikte jet-lag’ı yenmek için sürekli olarak bol su tüketimi yapabilirsiniz. Özellikle alkol ve kafein kullanımından kaçınmalısınız. Eğer sürekli ilaç kullanıyorsanız, ilaçlarınızın kullanımıyla alakalı doz ayarlarıyla ilgili doktorunuza başvurmalısınız.

Jet-Lag durumunda kişide ishal, kusma, baş dönmesi, uyku düzeninde bozukluk,  yorgunluk ve iştah kaybı gibi belirli rahatsızlıklar oluşur.

Yukarıda verdiğimiz önlemleri aldığınız takdirde Jet-Lag riskini en aza indirgemiş olursunuz. Uçak bileti aldıktan sonra bunları gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jetlag Nedir, Nasıl Üstesinde Geliriz | tr uçak bileti