uçak bileti

trucakbileti-sss

Çocuk yolcuların refakatsiz bir şekilde yolculuk edebilmeleri için Türk Hava yollarının bir takım önerileri ve şartları bulunmakta. Bu yazımızda size bu Şartlardan bahsedeceğiz.

Refakatsiz çocuk yolcunun Türk Hava Yollarında Uçak seyahati yapabilmesi için çocuğun seyahat planındaki otel, transfer vb. tüm rezervasyonların tamamlandığına dair bir belgenin Türk Hava Yollarına teyit ettirilmesi gerekmektedir.  Refakatsiz çocuk yolcunun ebeveynleri ya da temsilci ebeveyni tarafından uçuş saatinden en az 2 saat önce havaalanına getirilip check-in işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

Thy tarafından ebeveyn ya da temsilciye verilen yetki belgesinin doldurulması ve imzalanması gerekmektedir. Refakatsiz çocuk yolcular için İstanbul Atatürk Havalimanında ayrıca bir check –in işlemlerinin yapıldığı bankolar bulunmakta. Diğer havaalanlarında ise refakatçisiz olan çocuk yolculara öncelikler tanınmaktadır.

Uçağa gidene kadar yapılan güvenlik kontrollerinden geçerken, yolcu salonuna gelirken ve uçağa alınma sırasında refakatçisiz olan çocuk yolculara sadece bu işi yapan görevliler eşlik etmektedir. Uçağa vardığında ise en yetkili Hostes ya da Host olan kabin amirine teslim edilerek yerinin bulunmasıyla yerine oturtulup tüm emniyet işlemleriyle özel olarak ilgilenilmektedir.

Refakatsiz çocuk yolcu için uygulanan prosedürler nelerdir?

Türk Hava Yolları her sene binlerce çocuk yolcuyu refakatçisiz güven içinde uçuruyor ve sevdiklerine ulaştırıyor.

Yanında kimler olmayınca refakatçi seyahat edebilir?

Yedi yaşını doldurmuş ancak on iki yaşını kutlamamış olan 7-11 yaşındaki çocuklar, anne-babalarıyla veya kanuni temsilcileri tarafından izin verildiği zaman yalnız seyahat edebilirler.

Uçuş’dan Önce de;

Çocuk yolcunun seyahat planındaki rezervasyonların tamamının onaylanmış olması durumunda, refakatçisiz yolculuk yapabilir.

Çocuk yolcunun anne-babası veya kanuni temsilcisi tarafından uçak kalkış saatinden en az 2 saat önce check-in’e getirilmesi gerekir.

Yetki belgesi formu anne-baba veya kanuni temsilci tarafından doldurulup imzalanmalıdır.

Refakatçi olmadan uçacak olan çocuk yolcular İstanbul Atatürk Havalimanı’nda farklı bir check-in bankosu vardır. 

Uçuş sırasında;

Refakatçisiz seyahat eden çocuk yolcularımızın koltuk numaraları kabin görevlilerine yakın olan yerlerden seçilir. Böylece uçuş süresince kabin görevlilerinin gözetiminde seyahat etmiş olurlar.

Varış sırasında;

Kabin amiri varılacak havalimanındaki seferi karşılamakta olan görevliye yetki belgesi formunu imzalatarak çocuk yolcuyu teslim eder.

Görevli personel varılacak havalimanındaki gümrük, pasaport ve bagaj teslimatıyla ilgili bütün işlemleri tamamlar.

Çocuk yolcu, yetki belgesi formunda gösterilen kişiye imza karşılığında teslim edilir.

Diğer bir konu: Refakatli çocuk yolcu kuralları

ucak-bileti-sorgulama-sitesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Thy Refakatsiz Çocuk Yolcu İçin Uçuş Şartları | tr uçak bileti