7 yaşından gün almış (doğum tarihinden itibaren tam 6 yılını bitirmiş) ve 12 yaşından küçük olan çocuk yolcunun, Türk Hava Yolları ve Atlasjet uçaklarında yalnız seyahati aşağıda belirtilen esaslara göre sağlanır.

Çocuk yolcunun refakatsiz seyahati, ebeveyn veya kanuni temsilcinin yazılı iznine tabidir.

Çocuk yolcunun refakatsiz seyahat edebilmesi için, seyahatinin tüm parkurlarına ait kesin rezervasyonlarının olması gerekir.

Refakatsiz çocuk yolcu için, havaalanında “Refakatsiz Çocuk Taşıma Yetki Belgesi” doldurulur. Bu formda, teslim eden ve teslim alacak olan ebeveyn ve/veya kanuni temsilcisinin kimlik ve irtibat bilgilerine ihtiyaç vardır. Form, ebeveyn veya kanuni temsilcisine imzalattırılır. Kopyası, ebeveyn ve/veya kanuni temsilcisine verilir.

Refakatsiz çocuk yolcunun bileti, kimliği veya diğer evrakları, Refakatsiz çocuk yolcu torbasına koyularak çocuğun boynuna asılır ve bir boarding görevlisine teslim edilir.

Refakatsiz çocuk yolcunun ebeveyni veya kanuni temsilcisi, uçak kalkıncaya kadar havaalanında beklemek zorundadır.

Boarding görevlisi, refakatsiz çocuk yolcuyu uçağa en son alır.

Refakatsiz yolcuların transfer geçişlerinden veya transfer salonunda beklemelerinden, havayolu şirketi sorumludur. Ara noktada herhangi bir nedenle seyahati sağlanamayan refakatsiz çocuk yolcular hakkında, geldiği ve gideceği istasyonlardaki ebeveynlerine veya kanuni temsilcilerine bilgi verilerek, çıkış istasyonuna gönderilir veya bir refakatçi eşliğinde otel hizmeti verilir.

Refakatsiz çocuk yolcu, havayolu’nun görevlendirdiği bir kişi tarafından refakatsiz çocuk yolcu formunda adı geçen kişiye, kimlik tespiti yapılmak suretiyle imza karşılığı teslim edilir.

Refakatsiz çocuk yolcu, Emergency (acil çıkış kapısı) çıkışlarında oturamaz.

Sistemimizden tek başına çocuk yolcu bileti satılamamaktadır. Bu biletleri satın almak için 444 2 302 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir