Seyahat Sigortası Nedir ?

Seyahat sigortası ait olduğu plana göre yolculuk esnasında oluşabilecek kaza, hastalık, bagaj kaybolması gibi olası yolculuk risklerini poliçede belirtilen limitler dahilinde karşılayan sigorta çeşididir.

Seyahat sağlık sigortasında en temel sigorta kapsamı seyahat sırasında ortaya çıkan ani bir kaza yada hastalık gibi tıbbi yardım ve müdahale gerektiren durumlarda hastane ilaç ve ulaşım masraflarının limitler dahilinde ödenmesidir. Eğer geniş kapsamlı bir seyahat sigortası satın aldıysanız bavullarınızın çalınması veya kaybolması riskinide teminatınıza ekletebilirsiniz.

Uçak biletinizi satın alırken yapacağınız sigorta ile seyahat süresince kendinizi 15 ayrı riske karşı güvence altına alabilirsiniz. Hastalanmanız ya da kaza geçirmeniz halinde tedavi masraflarınız, yurtiçinde 1.000 Euro yurtdışında ise 30.000 Euro’ya kadar karşılanır. Tarifeli havayolu uçuşlarında kaybolan ya da zarar gören ya da çalınan bavul için 300 Euro teminat alabilirsiniz.

Seyahat Sigortası Teminatları Nelerdir ?

Seyahat sigortası teminat ve limitleri sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebilir. Sahip olduğunuz poliçeye göre poliçede bulunan teminatlara göre hasarınız ödenir. Bu nedenle ihtiyacınız olan teminatları belirlerken dikkatli olmalısınız. İhtiyaçlarınız doğrultusunda seçebileceğiniz seyahat sigortası teminatları aşağıdaki gibidir.

 • Kaza sonucu vefat: Bu teminat, sigorta yaptırılan kişinin kaza sonucu vefat risklerini kapsar. Bu teminatın alınması durumunda sigorta tazminatından yararlanacak kişiye poliçede belirtilen limitler dahilinde tazminat ödenir.
 • Kaza sonucu sürekli sakatlık: Sigorta yaptıran kişinin kaza sonucu tam veya kısmi olarak kalıcı sakat kalması halinde poliçede belirtilen limitler dahilinde kendisine sakatlığının derecesine göre tazminat ödenir.
 • Yurtdışındaki seyahati süresince hastalık veya yaralanma durumunda tıbbi tedavi giderleri: Sigorta yaptıran kişinin yurtdışı seyahati sırasında önceden var olan ya da kronik hastalıklar dışındaki bir nedenden dolayı hastalanması veya kaza geçirmesi durumunda oluşan hastane, ameliyat ve tedavi masrafları bu teminat kapsamında karşılanır.
 • Seyahat sırasında hastalanma veya yaralanma halinde uygun bir tıbbi merkeze nakil giderleri: Sigorta yaptıran kişinin hastalanması veya yaralanması halinde ambulans ve refakatçi doktor giderleri bu teminat kapsamında karşılanır.
 • Acil ilaç getirilmesi veya gönderilmesi giderleri: Sigorta yaptıran kişinin seyahat ettiği yerde bulunmayan ilaçların ilgili doktor tarafından acil olarak yazılması ve sigortalıya gönderilmesi ile ilgili giderler bu teminat kapsamında karşılanır.
 • Yurtdışı seyahati sırasında hastalık veya yaralanma nedeniyle konaklama süresinin uzatılmasına bağlı giderler: Sigorta yaptıran kişinin daimi ikamet ettiği ülke dışında hastalanması veya yaralanması durumunda, daimi ikamet ülkesi dışında kalış süresinin uzaması, hastalık veya yaralanma sonucu olduğu ilgili doktor tarafından belgelenirse, otel veya diğer konaklama giderleri bu teminat kapsamında karşılanır.
 • Konaklama süresinin uzadığı durumlarda aile üyelerinden birinin hastanenin bulunduğu yere seyahat giderleri: Sigorta yaptıran kişinin , hastanede belirli bir süreden fazla kalmasının gerektiği durumlarda ikamet ülkesinde hastanenin bulunduğu yere yapacağı seyahat masrafları ve yurtdışında hastanenin bulunduğu yere yapacağı seyahat masrafları bu teminat kapsamında karşılanır.
 • Seyahatteyken sigortalının evinde meydana gelebilecek bir hasar sebebiyle eve geri dönüş masrafları: Sigorta yaptıran kişinin  seyahati esnasında evinde meydana gelebilecek hırsızlık, kapı ve pencerelerin zorlanması, yangın veya patlama sonucunda oturulamaz hale gelmesi ya da fazla zararın ortaya çıkması durumunda, eve geri dönüş masrafları bu teminat kapsamında karşılanır.
 • Seyahat süresince yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş masrafları: Sigorta yaptıran kişinin seyahati süresince yakın bir aile üyesinin vefatı nedeniyle acil geri dönüş masrafları karşılanır.
 • Yolculuk süresinde vefat halinde cenazenin yurda nakli ve eşlik edenlerin geri dönüş organizasyonu ve giderleri: Sigorta yaptıran kişinin vefatı halinde cenazenin yurda nakli ve eşlik edenlerin geri dönüşleri ile ilgili giderler bu teminat kapsamında karşılanır.
 • Teminat konusu tüm haller ile ilgili acil mesajların gönderilmesi giderleri: Sigorta yaptıran kişinin  talebi üzerine yukarıdaki tüm teminatlar kapsamındaki konularla ilgili olarak acil veya gerekli mesajların gönderilmesi ile ilgili giderler bu teminat kapsamında karşılanır.
 • Seyahat esnasında kayıp bagajın bulunması halinde sigortalının evine veya seyahat için tasarlanan varış yerine gönderilmesi giderleri: Sigortalının seyahati esnasında bagajının kaybolması halinde, bagajının bulunmasıyla ilgili yardım ve varış yerine ulaştırılmasıyla ilgili giderler bu teminat kapsamında karşılanır.
 • Tarifeli uçuşlarda gecikmeli bagajın tazmini: Tarifeli uçuşlarda bagajın kaybolması ve 24 saat içinde bulunamaması halinde havayolu şirketinin kayıp raporu şartı ile acil kişisel ihtiyaçlar bu teminat kapsamında karşılanır.
 • Genel bilgi servisi: Aşağıda belirttiğimiz genel bilgi servisi kapsamındaki seyahat sigortası teminatları sigorta şirketleri arasında farklılık gösterir.

Seyahat Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

 • Seyahat sigortası genel şartları devlet tarafından belirlenir. Seyahat sigortalarının şartları ve tipleri bu yüzden aynıdır.
 • Seyahat sigortasında teminatlar için iki seçenek bulunur. İlk seçenekte, toplamda 100 gün teminat alırsınız, ancak bu teminat seyahat başına 60 gün ile sınırlıdır. İkinci seçenekte ise toplam süre limiti yoktur, ancak seyahat başına 90 gün limit bulunur. Bu sürelerin sonunda seyahat sigortanızın geçerliliğinin devam etmesi için yurda giriş yapmanız gerekir.
 • Elle yazılan poliçeler bazı konsolosluklarda kabul edilmemektedir.
 • Yurtdışında, seyahat sigortası kapsamında sağlık hizmeti almanız gerektiğinde durumu 24 saat içerisinde sigorta şirketinize bildirmeniz gerekir. Aksi takdirde ödemeniz reddedilebilir.
 • Yurtdışında da geçerli olan bir özel sağlık sigortası poliçesi sahibiyseniz, poliçenizi İngilizce’ye çevirttikten sonra onaylatmayı deneyebilirsiniz.
 • Muafiyetli seyahat sigortası ile muafiyetsiz seyahat sigortası primi arasında bir miktar fark vardır, muafiyetli sigorta daha ucuzdur. Ancak muafiyetli sigorta yaptırdığınızda, sigorta şirketi belli bir miktarın altındaki zararlar için ödeme yapmaktan muaf olur.

Unutulmaması gereken şey her seyahat sigortasının kapsamı ve teminatları aynı değildir bu nedenle satın aldığınız poliçede yazan teminatları mutlaka okumanız gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir