Sıkça Sorulan Sorular

 1. 1
  Online Check-in nedir?

  Online Check-in, biletlenmiş rezervasyonu olan tüm yolcularımızın uçuşlarını yapmak üzere havaalanına gelmelerinden önce, check-in işlemlerini internet bağlantısı olan herhangi bir yerden yapabilmelerine olanak sağlayan bir hizmettir.Yolcularımız, uçuş kalkış saatinin 24 saat öncesinden başlayarak, 90 dakika kalana dek Online Check-in yapabilirler.Biletlenmiş rezervasyonu olan tüm yolcularımız, uygun uçuşlar için bu hizmetten faydalanabilirler.

 2. 2
  Refakatsiz Çocuk yolcu nasıl seyahat edebilir?

  7 yaşından gün almış (doğum tarihinden itibaren tam 6 yılını bitirmiş) ve 12 yaşından küçük olan çocuk yolcunun, Türk Hava Yolları ve Atlasjet uçaklarında yalnız seyahati aşağıda belirtilen esaslara göre sağlanır.
  Çocuk yolcunun refakatsiz seyahati, ebeveyn veya kanuni temsilcinin yazılı iznine tabidir.
  Çocuk yolcunun refakatsiz seyahat edebilmesi için, seyahatinin tüm parkurlarına ait kesin rezervasyonlarının olması gerekir.
  Refakatsiz çocuk yolcu için, havaalanında “Refakatsiz Çocuk Taşıma Yetki Belgesi” doldurulur. Bu formda, teslim eden ve teslim alacak olan ebeveyn ve/veya kanuni temsilcisinin kimlik ve irtibat bilgilerine ihtiyaç vardır. Form, ebeveyn veya kanuni temsilcisine imzalattırılır. Kopyası, ebeveyn ve/veya kanuni temsilcisine verilir.
  Refakatsiz çocuk yolcunun bileti, kimliği veya diğer evrakları, Refakatsiz çocuk yolcu torbasına koyularak çocuğun boynuna asılır ve bir boarding görevlisine teslim edilir.
  Refakatsiz çocuk yolcunun ebeveyni veya kanuni temsilcisi, uçak kalkıncaya kadar havaalanında beklemek zorundadır.
  Boarding görevlisi, refakatsiz çocuk yolcuyu uçağa en son alır.
  Refakatsiz yolcuların transfer geçişlerinden veya transfer salonunda beklemelerinden, havayolu şirketi sorumludur. Ara noktada herhangi bir nedenle seyahati sağlanamayan refakatsiz çocuk yolcular hakkında, geldiği ve gideceği istasyonlardaki ebeveynlerine veya kanuni temsilcilerine bilgi verilerek, çıkış istasyonuna gönderilir veya bir refakatçi eşliğinde otel hizmeti verilir.
  Refakatsiz çocuk yolcu, havayolu’nun görevlendirdiği bir kişi tarafından refakatsiz çocuk yolcu formunda adı geçen kişiye, kimlik tespiti yapılmak suretiyle imza karşılığı teslim edilir.
  Refakatsiz çocuk yolcu, Emergency (acil çıkış kapısı) çıkışlarında oturamaz.
  Sistemimizden tek başına çocuk yolcu bileti satılamamaktadır. Bu biletleri satın almak için 444 2 302 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz…

 3. 3
  Bebek yolcular ne zaman ve nasıl seyahat edebilirler?

  Bebek yolcu kabulü ve taşıma kurallarına göre doğumunda sonraki ilk 7 gününü bitirmemiş bebekler sağlıkları açısından istisnai bir durum olmadıkça ebeveynleri ile olsa dahi ortaklık uçuşlarına kabul edilemezler. Sağlık açısından istisna arz eden söz konusu bebeklerin ancak doktor raporu ile taşınması gerekmektedir.
  0-3 aylık bebekler ancak ailesi veya kanuni temsilcileri ile seyahat edebilirler. Yalnız uçmalarına izin verilmez.
  Havayolları, kuvözde bebek taşınmasına izin vermemektedir.
  Uçuş içi emniyet kuralları gereği bir yetişkin en fazla bir bebeğe refakat edebilir. Birden fazla bebeğe sahip ise, diğer bebek için çocuk bileti almak zorundadır. Bu ikinci bebek için yolcudan;
  Araba tipi bebek puseti getirmesi veya
  Refakat hostesi talep etmesi istenmektedir.

 4. 4
  65 yaş üstü inidiriminden faydalanabilir miyim?

  Web sitemizden 65 yaş üzeri yolcularımıza iç hat seferlerimizde indirime izin veren ücretler üzerinden % 25 yaşlılık indirimi yapılmakta olduğundan, yaşınızı belgelemek kaydıyla iç hat seferlerimizde bu indirimden faydalanabilirsiniz.

 5. 5
  Rezervasyonum başarı ile tamamlandı. Ancak teyit e-mail’i almadım. Bu durumda ne yapmam gerekir?

  Rezervasyonunuzun başarı ile tamamlandığı ve bundan kısa süre sonra teyit e-mail’i almadığınız takdirde, lütfen müşteri hizmetlerimizi 444 2 302 numaralı telefondan arayın…

 6. 6
  Yanımda ne kadar bagaj götürebilirim ?

  Yanınızda, Kişi başına 5 kilodan ağır ve 50 x 35 x 23 santimetre ölçülerinden büyük olmayan bir adet al bagajı götürebilirsiniz. Ayrıca, bagaja vermek üzere, kişi başına 15 kiloya kadar bagaj hakkınız vardır.

 7. 7
  Biletleme ve rezervasyon esnasında herhangi bi sorun yaşarsam nereyi aramalıyım?

  biletleme ve rezervasyon sırasında sistemden kaynaklanan herhangi bi sorun yaşadığınız esnada 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizden yardım istiyebilirsiniz. 444 2 302

 8. 8
  Hangi noktalara online rezervasyon yaptırabilirim?

  Türk Havayolları ve Anadolujetin direkt ve bağlantılı uçuş yaptığı her noktaya, online rezervasyon yapabilirsiniz.

 9. 9
  Tr Uçakbileti.com avantajları ve ayrıcalıkları nedir?

  tek ekranda güvenilir ve hızlı bir şekilde çalışılan havayolu şirketlerine ait uçuş bilgileri görüntülenmektedir.
  sistemde vergileriyakıt harcı,hizmet bedeli herşey dahil fiyatlar görüntülenmektedir.
  uçak bileti sıkıntısı asla yaşanmaz stoklu bilet sistemiyle çalışmaktadır.
  7/24 hizmet veren çağrı merkezimiz sayesinde her an ulaşılabilmektedir.

 10. 10
  Code-share uçuş nedir?

  Bir anlaşma çerçevesinde, bir ya da daha fazla taşıyıcının uçuşu, icra eden taşıyıcının seferlerinde kendi uçuş kodu ve numarasını kullanarak, kendi seferiymiş gibi satış yapabilmesidir.

 11. 11
  Telefonda rezervasyon yaptırabilirmiyim?

  Evet.Çağrı merkezimizi arayarak uçuşlar hakında bilgi alabilir,rezervasyon yaptırabilir ve biletinizi satın alabilirsiniz. 444 2 302

 12. 12
  Havayolu şirketi uçuş seferlerini değiştirdiği takdirde ne olacak?

  Bazı şartlarda Havayolu şirketleri uçuş saatlerini,seferlerini ve sefer sayılarını değitirmeye mecbur kalır.Bu durumda; rezervasyon sırasında iletişim bilgilerinizin doğru girilmesiyle; ilgli uçuşnuzdaki herhangi bi değişklik size en kısa sürede bildirilir.Sizin isteğiniz doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılır.Herhangi bir değişiklikten dolayı sorumluluk kesinlilikle uçuşu gerçekleştiren havayolu şirketine aittir .Ayrıntılı bilgi için 444 2 302 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

 13. 13
  Uçak ile seyahat etmek için engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı kişilerin ne yapması gerekir?

  Engelli ve hasta yolcularımıza rahat bir uçuş yaşatmak için sunulan hizmetler;
  Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin 1107/2006 sayılı (EC) Tüzüğü uyarınca engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı kişi, sunulması gereken yardıma ihtiyaç ve yardımın tipi konusunda belirlenen uçağın kalkışından en geç 48 saat önce uçuş operatörü veya seyahat acentasını bilgilendirmek zorundadır.
  Yardıma İhtiyacı Olanlar
  Yaşlı, görme ve işitme engelli yolcularımıza, check – in işleminin bitiminden sonra yer personeli tarafından uçağa kadar refaket edilir.
  Tekerlekli sandalye servisi
  Seyahat esnasında tekerlekli sandalye talepleri yapılmaktadır. çağrı merkezimizi arayarak arayarak (444 2 302) talebin belirtilmesi gerekmektedir.
  WCHR Yürüme engelli yolcu
  – Havalimanı binasında ucağa gidişte ve gelişte yardıma ihtiyaç vardır., otobüse tek başına binebilir ve merdiven çikabilir, kabinde yardıma ihtiyaç yoktur.
  WCHS Ağır yürüme engelli yolcu
  – Havalimanı binasında ucağa gidişte ve gelişte yardıma ihtiyaç vardır., otobüse tek başına binemez ve merdiven çıkamaz, kabinde yardıma ihtiyaç yoktur.
  WCHC Yürümeyen yolcu
  – Koltukta dik şekilde oturabilir, kabinde tek başına yürüyemez – örn.: tam felçli, yarı felçli, multiple sklerose vs. .
  BLND Görme engelli yolcu
  DEAF İşitme engelli yolcu
  DEAF/MUTE Sagır ve dilsiz yolcu
  Yolcunun tekerlekli sandalyesi
  UÇAĞA TESLİMAT:
  Havalimanında sağlanan tekerlekli sandalye, engeli yolcusuna uygun değilse ve yerel yasalar ile kurallar izin verirse, engelli yolcu kendi tekerlekli sandalyesini uçağa kadar kullanabillir. Tekerlekli sandalye uçağa yüklemeyi yapan personel tarafından teslim alınır ve yüklenir. Varış havalimanında tekerlekli sandalye uçaktan inerken hazır bulundurulur.
  WCMP manuel tekerlekli sandalye
  WCBD Batarya ile çalışan tekerlekli sandalye – sadece akmayan jal ya da kuru bataryaları ( Batarya bağlantısı kesilip kutupları isole edilmelidir )
  Refakatçi köpekler

  Görme ve işitme engelli yolcularımızın tek başlarına seyahatlerinde eğitimli köpekleri ile uçabilirler. Herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak uçuştan önce rezarvasyon yaptırılması gerekmektedir.

 14. 14
  Refakatsiz çocuklar için bilet verilebilir mi?

  refakatsiz çocuklar için bilet verilmektedir. Ancak internet üzerinden rezervasyon mümkün değildir, sadece telefon görüşmesiyle bilet verilebilir. Refakatsiz 2 ile 11 yaş arası çocukların güvenli seyahat etmesinin sağlanması için lütfen müşteri hizmetlerimizi 444 2 302 numaralı telefondan arayın.

 15. 15
  Kredi kartımı kullanarak başka bir kişi adına rezervasyon yaptırabilir miyim?

  kendi kartınızı kullanarak;başka bir kişi adına bilet alabilirsiniz.

 16. 16
  Bir uçuş seçtim ama rezervasyon yapmam için müsait görülmüyor. Ne yapmam gerekir?

  Böyle bir durumun meydana gelmesinin nedenleri;
  Bu uçuşa veya seyahate müsait son koltuk rezervasyon işlemi sırasında başka bir kullanıcı tarafından satın alınmıştır.bu sebeple uçuş seçim işleminin tekrardan yapılması gerkemektedir.
  Bu uçuşun yerleri zaten dolmuştur ancak uçuş hala rezervasyon sistemi sonuçlarında görülmektedir ve sistem kendini güncellemek için gerekli zamana sahip olamamıştır. sayfanın yeniden güncellenmesi gerekmektedir.
  ayrıntılı bilgi için 444 2 302 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

 17. 17
  Uçak bileti rezervasyonu nasıl yapabilirim?

  Tr Uçak Bileti.com adresinden ; İstediğiniz arama kriterlerini doldurup, aramayı gerçekleştikten sonra, tüm uçuşlar veya kombinasyonları görebilirsiniz. Birinci olarak en düşük fiyatlı olan uçuş ve bunu gerçekleştiren havayolu şirket veya şirketler görünmektedir. İstediğiniz uçuşu seçip bilgilerinizi tamamladıktan sonra rezervasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Rezervasyonunuz tamamlandıktan sonra bununla ilgili olan ve uçuş hakkında gerekli bilgileri içeren bir teyit mail’ini otomatik olarak alacaksınız. Ayrıca uçak bileti rezervasyonunu müşteri hizmetlerinin 444 2 302 numaralı telefonunu arayarak yaptırabilirsiniz.

 18. 18
  Opsiyon süresi nedir? Bu süreyi uzatabilir miyim?

  Opsiyon havayolunun ücret kuralına göre yapılan rezervasyonu biletlemek için size verdiği en son tarihtir. Bu tarihe kadar alınmayan biletler otomatik olarak havayolu tarafından iptal edilmektedir. Havayolunun vermiş olduğu opsiyon süreleri uzatılamamaktadır.

 19. 19
  Web siteniz aracılığı ile yedek rezervasyon yapabilir miyim?

  Sitemiz üzerinden dolu olan yerlere yedek alınmamaktadır.Bunun için 444 2 302 numaralı çağrı merkezimizi aramanız gerekmektedir.

 20. 20
  Kimler indirimlerden yararlanabilir ?

  Bebeklere Uygulanan İndirimler
  0-2 yaş arasındaki bebekler, iç hat uçuşlarında gidiş veya gidiş-dönüş yolculuklarda, havayolu şirketinin belirlediği indirim kapsamında, koltuk verilmeksizin seyahat ederler. Bilet düzenlenme sırasında, doğum tarihini gösteren resmi bir belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir. Uçuş içi emniyet kuralları gereği bir yetişkin en fazla bir bebeğe refakat edebilir. Birden fazla bebek ile seyahat edilecek ise, diğer bebek için çocuk bileti alınması gerekmektedir.
  Çocuklara Uygulanan İndirimler
  İç hat uçuşlarında 3 yaşına erişmiş fakat 13 yaşını aşmamış olan çocuklar, %33 oranındaki çocuk indiriminden faydalanabilmektedir. Dış hat uçuşlarımızda ise; uygulanacak ücretin notunda izin veriliyorsa, çocuk indirimi değişen oranlarda uygulanmaktadır. Oflaz Tur uçak bileti satış bölümümüz ile görüşerek konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.
  Yaşlılara Uygulanan İndirimler
  İç hat veya dış hat ayırımı yapmaksızın, seyahatinizin başladığı gün 60 yaş üzeri iseniz havayolunun kuralları dahilinde, %15 oranına varan bir indirimden faydalanabilirsiniz. Ancak, bilet düzenleme anında yaşınızı, nüfus cüzdanınız veya başka bir resmi belge ile kanıtlamanız gerekmektedir.
  Engellilere Uygulanan İndirimler
  Engelli yolculara iç ve dış hat seferlerinde, aşağıdaki şartlar dahilinde indirimler uygulanmaktadır. Genel veya kısmı felç sonucu refakatçisiz hareket edemeyen veya kısıtlı hareket edebilen yolculara, görme engelli yolculara (her iki gözü %90 ve üzerinde görme engelliler), her iki ayağını ve/veya bacağını kullanamayan yolculara, uçak içinde olağan ve olağanüstü herhangi bir durumda fiziksel ve/veya zihinsel nedenlerle kişisel güvenlikleri veya konforları (yemek, tuvalet vb.) açısından kendi kendilerine yeterli olmak konusunda engelle karşılaşacak ve hızlı hareket etmeleri istendiğinde bunu yerine getiremeyecek durumda olan yolculara, % 40 oranında “engelli indirimi” uygulanmaktadır.
  Yukarıda tanımı verilen herhangi bir kategoride engelli olduğunu belgeleyen (özel veya devlet hastanesinden alınmış doktor raporu ya da heyet raporu ile) yolcularımız, seyahatleri için geçerli ücretin uygulama koşulları özürlü indirimi uygulamasına izin veriyorsa, bu indirimden faydalanabilirler. Engelli indirimlerinden faydalanmak istiyorsanız, Oflaz Tur uçak bileti satış bölümümüz ile görüşerek konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.
  Askerlik İndirimleri
  Askerlik indirimleri ile ilgili detaylı bilgiyi 444 2 302 numaralı telefonumuzu arayarak öğrenebilirsinz

 21. 21
  Bebek, çocuk, yaşlı, engelli ve askerlik indirimlerinden nasıl yararlanabilirim ?

  Bilgi almak için 444 2 302 numaralı çağrı merkezimizden arayabilirsiniz.

 22. 22
  Elektronik Uçak Bileti, E-Bilet Nedir?

  Elektronik bilet, kâğıt bilet düzenlenmeksizin, tüm rezervasyon ve uçuş kayıtlarının elektronik ortamda saklanmasıdır. Olası rezervasyon değişikliği, parkur değişikliği iade talebi ve uçuşa kabul işlemleri elektronik ortamda kayıtlı bilet bilgisi üzerinden gerçekleştirilir. Elektronik biletin kâğıt biletten tek farkı tüm elektronik bilet bilgisinin bilgisayar sistemlerinde saklanmasıdır. Böylece kâğıt bilet olmadan rezervasyon ve bilet kayıtlarına ulaşılıyor. Tüm bilet bilgileri elektronik olarak sistemde saklanır ve satış anında size tüm bilgileri içeren bir “seyahat belgesi” verilir. Rezervasyon ve ödeme, kağıt bilette olduğu gibi devam eder ve size verilen seyahat belgesi olsun ya da olmasın, check in kontuarında sadece resimli bir kimlik ile (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı) birlikte check-in yaptırabilirsiniz.

 23. 23
  Geçerli fotoğraflı kimlik belgeleri ve kimliği ispata yarayacak belgeler nelerdir?

  Nüfus Cüzdanı,
  Sürücü Belgesi,
  Evlilik Cüzdanı,
  Pasaport ya da
  Resmi kurum/kuruluslar tarafından verilen ve geçerli fotoğraflı kimlik belgesi olarak kabul edilen fotoğraflı, mühürlü ve yetkili kişi tarafından imzalanmış kimlik,
  Sağlık Karnesi ve
  Doğumdan bir ay sonrasına kadar olan (ebeveyn kimliği ile birlikte) Doğum Belgesi.
  Ayrıca, gösterilen fotoğraflı kimlik belgesinden herhangi bir nedenle şüphe duyulması halinde kişinin kimliğini ispatlayacak ikinci bir fotoğraflı kimlik belgesinin de gösterilmesi zorunludur.

 24. 24
  Fiyatların THY internet sisteminden farkı var mı?

  Fiyat ve doluluk rakamlarını THY sisteminden alınması nedeni ile THY internet sayfası ile fiyatlar birebir aynıdır.

 25. 25
  Bagajım kayıp, ne yapmam gerekir?

  Bagajı ilgili uçuştan çıkmayan yolcularımız aynı gün varış salonunu terketmeden İstasyon Kayıp ve Bulunan Eşya Ofislerine;
  Seyahat bileti,
  Bagaj etiketi,
  Kimlik (Hüviyet, pasaport),
  ile müracaat ederek Kayıp Bagaj Raporu (PIR) tutturmalıdır. WorldTracer sisteminden tutulan Kayıp Bagaj Raporu ile bagajın araştırması başlatılmış olur. Bulunan bagajın en kısa süre içinde yolcuya teslimi ücretsiz olarak ilgili havayolu tarafından sağlanır. İlk beş gün kayıp bagajın araştırılması İstasyon Kayıp ve Bulunan Eşya Ofislerinin sorumluluğundadır.
  İlk beş gün içinde bulunamayan bagajlar için;
  PIR,
  Bagaj etiketi,
  Seyahat bileti,
  Kimlik,
  Talep formu,
  temin edilerek dosya Bagaj Aksaklıkları Takip Merkezi Müdürlüğü’ne gönderilir. Burada yapılacak olan 1 aylık arama süresi içinde bulunamayan kayıp bagaj dosyaları tazminat işlemi için ilgili havayolu tarafından Sigorta Müdürlüğü’ne gönderilir. Kayıp bagaj ödemelerinde Varşova Konvansiyonu/Lahey Protokolü hükümleri gereğince kilogram başına 20.-USD ilgili havayolu tarafından ödenmektedir.

 26. 26
  Mükerrer rezervasyon ne demektir ?

  Aynı kişi adına, aynı parkur veya başka parkurlar için tek bir havayoluna, aynı tarih aralığında birden fazla rezervasyon yapılmasıdır.ilgili havayolunun sistemi tarafından otomatik olarak kontrol edilmektedir. Rezervasyon kuralları gereği, mükerrer olduğu tespit edilen rezervasyonlardan sadece bir tanesi geçerli olacak, bunun dışındaki tüm kayıtlarınız haber verilmeksizin iptal edilecektir. Mükerrer rezervasyon yapmamanızı rica ederiz.

 27. 27
  Kabin içinde hangi hayvanlar taşınabilir?

  Kabin içinde taşınabilen hayvanlar kedi ve köpek ile sınırlıdır.Evcil hayvan; geçerli aşı ve sağlık sertifikasına, giriş izinlerine ve/veya transit ülkelerince istenen diğer belgelere sahip olan, özel kafes içerisinde taşınabilecek ölçülere haiz kedi, köpek türleridir. Bu tanımlamanın dışında kalan hayvanlar, amerikan pitbull terrier, amerikan staffordshire terrier, bull terrier, staffordshire bull terrier, japanese tosa, dogo argentino, doberman, rottweiller gibi tehlike arz eden köpekler, uçuşlarımıza kabul edilmez.
  Prosedür:
  Uçaklarımızda yolcu beraberi taşınabilen evcil hayvanlar için sayı ve tür kısıtlamaları uygulanmaktadır. Bu nedenle yolcu beraberinde evcil hayvan taşınması, bu hayvanlar için rezervasyon yapılması ile mümkündür.
  Evcil hayvan taşımacılığı, ülkelerin evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişi ile ilgili kanunların hükmü altındadır. Bazı ülkeler yolcu beraberi evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişine izin vermemektedir. Detaylı bilgi için lütfen rezervasyon veya en yakın bilet satış ofisimiz ile bağlantı kurunuz.
  Evcil hayvan taşımacılığı ücrette tabidir. Amerika, Kanada ve Brezilya uçuşlarında ücret, parça taşıma sistemine göre hesaplanır.
  Kabinde taşınması istenen evcil hayvanlar, mutlak surette evcil hayvanın sahibi tarafından temin edilen 45x35x23 cm ölçülerdeki kafeslerde taşınmalıdır.
  Kabinde taşınacak evcil hayvanların kafesleri ile birlikte tartıldıklarında, ağırlıklarının 6 kg.’ı geçmemesi gerekir.
  Kafes ve evcil hayvanın toplam ağırlığı 6 kg.’ı geçiyor ise kargo kompartımanında taşınır.
  Kafesin üzerinde, yolcunun ve hayvanın ismini belirten bir etiket olmalıdır.
  Evcil hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir. Hayvanın durumu şüpheli görülürse, (Huzursuz, saldırgan, hastalıklı vb.) istasyon görevlileri tarafından uçuşa kabul edilmeyebilir.
  Evcil hayvana ait sağlık belgesi, aşı kağıdı ve kimlik uçuşa kabul işlemleri sırasında ve istenildiği zaman gösterilmek üzere yolcunun yanında bulundurulmalıdır.
  Görme veya işitme engelli yolculara ait refakatçi köpekler, rezervasyon yaptırılarak ücretsiz olarak kabin içine kafessiz kabul edilirler. Bazı ülkeler yolcu beraberi evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişine izin vermemektedir. Detaylı bilgi için lütfen rezervasyon veya en yakın bilet satış ofisimiz ile bağlantı kurunuz.
  Aynı kafesi paylaşan maksimum 2 köpek olabilir ama 2 kedi aynı kafeste seyahat edemez.
  Aynı anneden dünyaya gelen 6 aylık olana kadar, maksimum 3 canlı hayvan aynı kafes içinde taşınabilir.
  Kargo kompartımanına alınabilecek toplam evcil hayvan sayısı, uçak tipi sınırlamalarına göre yapılır.
  Dişi hayvanlar hamile olmamalıdır.
  Türk Hava Yolları hiçbir şekilde taşınan hayvanın uçuştan önce, uçuş sırasında veya sonrasında sağlık durumunun kötüleşmesinde sorumluluk kabul etmez.

 28. 28
  Bir uçuşa ne kadar öncesinden online rezervasyon yapabilirim?

  THY Satış Ofislerinde Biletleme
  Web sitemizden 48 saat 40 gün kala rezervasyon yapıyorsanız, biletinizi web sitemizde bulunan öde ve uç linkinden ,444 2 302 nolu Çağrı Merkezimizden veya herhangi bir THY satış ofisinden ,alabilirsiniz.
  İlk uçuşa en az 2 saat en fazla 355 gün kala, online rezervasyon yapabilir ve biletinizi elektronik ortamda düzenleyebilirsiniz.

 29. 29
  Hamileliğimin kaçıncı ayına kadar seyahat edebilirim?

  28 haftayı (7 ay) doldurmamış olan hamile yolcudan rapor istenmez.
  Tek bebeğe hamile olan yolcuların 28 haftadan 36 haftaya kadar kendi doktorundan aldığı “Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur.” İbaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 36 haftadan sonra doktor raporu olsa bile seyahatine izin verilmez.
  İki veya daha fazla bebeğe hamile olan yolcuların 28 haftadan 32 haftaya kadar kendi doktorundan aldığı “Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur.” İbaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 32 haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez.
  Yolcunun kanaması veya sancısı olduğunu beyan etmesi halinde uçuşun bebeği ve kendisi açısından risk yaratacağı belirtilerek yolcunun doktoruna başvurarak rapor alması talep edilmektedir.
  Doktor raporunun tarihi 7 günden eski olamaz.
  Rapor; Doktora veya sağlık kuruluşuna ait “Antetli kâğıda” yazılmış olmalıdır.

 30. 30
  Sitenizden satın aldığım bilet bana nasıl ulaşacak?

  Biletinizi satın alma işleminizi tamamladıktan sonra, kayıt işlemlerinizi tamamlarken belirtmiş olduğunuz e-posta adresinize elektronik bilet olarak mail gelecektir.

 31. 31
  Biletimi satın alırken yanlışlıkla ismimi yanlış yazdım ne yapmalıyım?

  Yapılmış olan rezervasyonlarda isim değişikliği yapılması ve satın alınmış bir biletin bir başka isme devir edilmesi mümkün değildir.
  Havayolları genel olarak, 3 harfe kadar olan isim hatalarını, anlam değişikliğine uğramıyor ise kabul etmektedir. Havayolu tarafından söz konusu işlem kabul edilmediği durumlarda, biletinizi iade işlemine (İptal – İade izin var ise) vererek yeni bir yer sorgulayarak bilet satın almanız gerekmektedir.Ayrıntılı bilgiiçin lütfen 444 2 302 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

 32. 32
  Check -in İşlemini nasıl yapabilirim?

  Check- in işleminizi uçuştan 24 saat önce havalimanlarından veya havayollarının web siteleri üzerinden yapabilirsiniz.

 33. 33
  Satın aldığım biletimin değişikliğini veya iptal işlemini nasıl yapabilirim?

  Havayollarının belirlediği ücret kuralları ve kısıtlamaları doğrultusunda bir sonraki bildiriye kadar kesilmiş biletleriniz ile ilgili iade ve değişiklik işlemlerinizi merkez ofisimizden yapmanız gerekmektedir.
  Bu konuda herhangi bir esneklik söz konusu olamayacağı için özür dileriz ama sizler için temin ettiğimiz bu özel fiyatlar sıkı kurallara tabiidir.
  Bize e-posta atarak ya da 444 2 302 no’lu telefonumuzu arayarak ulaşabilirsiniz.

 34. 34
  Online bilet alımı güvenli midir?

  Bilet satın alma işlemi gayet güvenlidir. Veriler güvenli bir SSL-şifreleme üzerinden aracısız olarak şifrelenerek karşı tarafa transfer edilir. Kredi kartı bilgileri, hiçbir şekilde sunucularımızda tutulmaz veya 3. şahıslara iletilmez. Ayrıca kullanıcıların alışverişlerini güvence altına almak için ödeme 3D Güvenlik Sistemi ile yapılmaktadır. Kullanıcıların vermiş olduğu adres ve fatura bilgileri, elektronik biletin düzenlenmesi amacıyla kullanılmaktadır ve uygulama ile ilgili hizmetin dışında kesinlikle kullanılmamaktadır.

 35. 35
  Ucuz uçak bileti nasıl bulabilirim ?

  Ucuz uçak bileti bulmanız konusunda gideceğiniz yer ve tarih konusunda esnek olmanız size önemli bir avantaj sağlayacaktır. Tek bir uçak şirketine bağlı kalmayıp adını bile belki daha önce hiç duymadığınız bir uçak şirketini seçerek çok daha uygun fiyata istediğiniz yere uçabilirsiniz. Ayrıca özel dönemlerde indirimli kampanyalardan yararlanıp, kampanyaları takip edebilmeniz için havayolu şirketlerine email adresinizi bırakmanız kampanyalardan haberdar olmanız için yeterli olacaktır.Öncelikle gideceğiniz yer ve tarih konusunda esnek olmak size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

 36. 36
  Uçak Biletleri arama sorgularında hangi seçenekleri kullanabilirim?

  Uçak bileti arama sorgularında öncelikle tercih ettiğiniz hava yolu şirketinin adını, gideceğiniz yeri ve saat ile birlikte tarihini kullanarak sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.
  Kalkış, Varış hava alanları yazılır veya yardım alınarak seçilir. Gidiş, gidiş dönüş seçilmiş ise dönüş tarihi yardım alınarak seçilir. Aktarmalı seçenekler istenmiyorsa, “Yalnız Direkt” uçuşlar işaretlenmelidir. İptal veya değişiklik olasılığı söz konusu durumlarda, “promosyonsuz” uçuşlar işaretlenmelidir. Listele düğmesine basıldığında, çalışılmakta olan tüm havayollarında, girilen kriterleri sağlayan uçuşlar tümü harmanlanarak getirilir.

 37. 37
  Uçak bileti alırken nelere dikkat etmeliyim?

  Garantili bir bilet alım işlemi gerçekleştirebilmeniz için, rezervasyon numarası olmayan biletleri kesinlikle almayın. Ayrıca rezervasyon numaranızı da merkezden teyit ettirmeyi unutmayın. Aldığınız her bilette bir rezervasyon numarası bulunur. Bu rezervasyon numarası ile şirketin merkez bürosuna başvurabilir ve yerinizin olup olmadığını merkez tarafından teyit edebilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz rezervasyon numaraları şirketten şirkete değişmektedir. Örneğin 5-6 haneli harf ve rakamlardan oluşan bir rezervasyon numarası DQ73RK şeklinde olacaktır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda, alımı sonlandırmadan önce mutlaka nerden nereye gideceğinizi, uçağın saatini ve ödediğiniz fiyatı kontrol etmeyi unutmayın.
  Hava yolu, günümüz içerisinde bir çok kişinin seyahat konusunda tercih ettiği ulaşım yollarından biri olmaktadır. Öyle ki; gerek rahat, gerek hızlı bir biçimde insanları gitmek istedikleri yerlere çok rahat bir biçimde ulaştırmakta olan hava yolu seçeneği bir çok insana da ciddi oranda cazip ve sorunsuz olarak gelmektedir. Lakin, bu aşama da; hava yolu ile seyahat etmek için sizlere bir adet hava yolu firmasını seçmek ve bir adette bilet almak durumu düşer. İşte, bu aşama da; dikkat edilmesi gereken bazı kurallar mevcut durumdadır.

 38. 38
  Ucuz Uçak Bileti İadesi Ve Değişikliği

  DÖNÜŞÜ AÇIK UÇAK BİLETİ
  Küreselleşen turizm hizmetlerinde artık yolcular daha kısa sürede, daha verimli vakit geçirmek istemekte.Sık seyahat eden yolcularımız hem fiziken yorulmakta hemde maddi olarak azımsanmayacak harcamalar gerçekleştirmektedir.Bu durumu en aza indirgemek için de çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar.Bunları en başında ucuz uçak bileti satın almak, konforlu seyahatleri tercih etmek geldiği gibi dönüş tarihi belli olmayan yolcuların en sık başvurdukları ‘’ dönüşü açık ucuz
  uçak bileti almak ‘’ gelmektedir. Peki gerçekten dönüşü açık uçak bileti almak avantajlı mıdır ?
  Ucuz uçak bileti olsun, ekonomik sınıflı uçak bileti olsun dönüşünüz belli olmadığı sürece açık tarihli bilet almanın çok da makbul olmadığı kanısındayız. Çoğu yolcunun bildiğinin aksine
  dönüşü açık uçak bileti almanız uçaktaki yerinizi ucuza mal ederek konfirme ettiğiniz anlamına gelmemektedir. Eğer dönüşü açık bir ucak biletiniz varsa ve bunu kesinleştirdiğiniz bir tarihe
  onaylatmak istiyorsanız, uçakta yer varsa yeriniz onaylanır. Bunun yanı sıra uçağın o günkü fiyatıyla biletiniz arasındaki far da tahsil edilir. Dolayısıyla yeni bir bilet almış olmakla, dönüşü açık ucuz uçak
  biletini onaylatmak arasında hiçbir fark yoktur.
  UCUZ UÇAK BİLETİ İADESİ
  Biletiniz ‘’ promosyon ‘’ olarak adlandırılan ucuz uçak bileti ise iptal ettirdiğiniz taktirde bilet ücretinizin tamamen yanması yanı sıra havayolunun kuralları doğrultusunda sadece vergi iadesi de
  alabilirsiniz.
  Biletiniz ekonomik sınıflı bir bilet ise THY ve ANADOLUJET biletlerinizde;
  -Uçuştan 12 saat önce iptal ettirirseniz sadece hizmet bedeli kesintisi,
  -Uçuşa 12 saatten az kala iptal ettirirseniz biletinizin vergisiz tutarı üzerinden yüzde otuz cezayla birlikte hizmet bedeli kesintisi yapılmaktadır.
  UÇAK BİLETİ DEĞİŞİKLİĞİ
  Seyahatiniz için bilet işlemlerinizi tamamladınız fakat hesapta olmayan bir durumla karşı karşıya geldiniz ve uçak biletinizin tarihini değiştirmeniz gerekmekte.
  Böyle bir durumda -THY VE ANADOLUJET uçuşlarınızda-yine iade kurallarında olduğu gibi ‘’12 saat ‘’kuralı dahilinde değişikliğinizi yapabilirsiniz.
  – Uçuştan 12 saat önce değişiklik isterseniz sadece varsa fiyat farkı tahsil edilir,
  – Uçuştan 12 saatten az kala değişiklik isterseniz biletinizin vergisiz tutarı üzerinden yüzde otuz cezayla birlikte varsa fiyat farkı tahsil edilir.
  Şayet biletiniz ucuz uçak bileti ise değişiklik yapma şanşınız ne yazık ki bulunmamaktadır.
  HAVAYOLUNDAN KAYNAKLANAN İADE/DEĞİŞİKLİKLER
  BİLETMATİX.COM’ DAN ALINAN BİLET İADESİ
  biletmatix.com Sitemiz üzerinden almış olduğunuz biletlerin iade , değişiklik işlemleri için 7/ 24 çağrı merkezimizi arayarak (444 2 302 ) işlemlerinizi size ve cebinize en uygun şekilde tamamlayabilirsiniz.bKredi kartınıza yapılan iade tutarları 3 ila 5 iş günü içerisinde kartınıza yansımaktadır. İşlemlerinizi dilerseniz cep telefonunuza sms olarak, dilerseniz e-mail olarak adresinize gönderebiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir