Engelli ve hasta yolcularımıza rahat bir uçuş yaşatmak için sunulan hizmetler;

Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin 1107/2006 sayılı (EC) Tüzüğü uyarınca engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı kişi, sunulması gereken yardıma ihtiyaç ve yardımın tipi konusunda belirlenen uçağın kalkışından en geç 48 saat önce uçuş operatörü veya seyahat acentasını bilgilendirmek zorundadır. 

Yardıma İhtiyacı Olanlar

Yaşlı, görme ve işitme engelli yolcularımıza, check – in işleminin bitiminden sonra yer personeli tarafından uçağa kadar refaket edilir.

Tekerlekli sandalye servisi

Seyahat esnasında tekerlekli sandalye talepleri  yapılmaktadır. çağrı merkezimizi arayarak  arayarak (444 2 302) talebin belirtilmesi gerekmektedir.

WCHR Yürüme engelli yolcu 
– Havalimanı binasında ucağa gidişte ve gelişte yardıma ihtiyaç vardır., otobüse tek başına binebilir ve merdiven çikabilir, kabinde yardıma ihtiyaç yoktur.
WCHS Ağır yürüme engelli yolcu
– Havalimanı binasında ucağa gidişte ve gelişte yardıma ihtiyaç vardır., otobüse tek başına binemez ve merdiven çıkamaz, kabinde yardıma ihtiyaç yoktur.
WCHC Yürümeyen yolcu 
– Koltukta dik şekilde oturabilir, kabinde tek başına yürüyemez – örn.: tam felçli, yarı felçli, multiple sklerose vs. .
BLND Görme engelli yolcu
DEAF İşitme engelli yolcu
DEAF/MUTE Sagır ve dilsiz yolcu

Yolcunun tekerlekli sandalyesi

UÇAĞA TESLİMAT:

Havalimanında sağlanan tekerlekli sandalye, engeli yolcusuna uygun değilse ve yerel yasalar ile kurallar izin verirse, engelli yolcu kendi tekerlekli sandalyesini uçağa kadar kullanabillir. Tekerlekli sandalye uçağa yüklemeyi yapan personel tarafından teslim alınır ve yüklenir. Varış havalimanında tekerlekli sandalye uçaktan inerken hazır bulundurulur.

WCMP manuel tekerlekli sandalye
WCBD Batarya ile çalışan tekerlekli sandalye – sadece akmayan jal ya da kuru bataryaları  ( Batarya bağlantısı kesilip kutupları isole edilmelidir )

Refakatçi köpekler

 

Görme ve işitme engelli yolcularımızın tek başlarına seyahatlerinde eğitimli köpekleri ile uçabilirler. Herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak uçuştan önce rezarvasyon yaptırılması gerekmektedir.

One Response to Uçak ile seyahat etmek için engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı kişilerin ne yapması gerekir?
  1. Annem konya ya gitmek istiyor hic yuruyemiyor ne yPabiliriz arasi ucaga kadar girermi konyada indikten sonra sakatlara ait servis vRmi karamana dogru bilgilerinize ihtiyacim var tesekkurler


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir