Genel Kurallar
1   Açık tarihli biletler ile rezervasyon değişikliği yaptırılan biletler, işlemin yapılacağı tarihte esas olan uçuş günü /sınıfı tarifesi üzerinden ücretlendirilecektir. Buna göre ilk seferde ödenen ücret ile uçuşun gerçekleşeceği güne ait ücret arasında fark bulunuyorsa, yolcu bu farkı ödemekle mükelleftir.
2   Biletin iadesi alındığı yerden yapılır.
3   G, U, P, W ve O sınıfı (iç hat meydan vergisi dahil, diğer vergi ve harçlar hariç) ücretlerde uçuş öncesi ve uçuş sonrasında iptal ve iade ile rezervasyon ve parkur değişikliğine izin verilmez.
4   İade yalnızca yolcuya yapılır.
5   İç hat biletlerinin; uçuş için geçerlilik süresi; biletin düzenlendiği tarihten itibaren 1 yıldır.
6   İhtilaf vukuunda acentemiz elektronik kayıtları geçerlidir.
7   Serbest bagaj hakkı Thy uçuşlarında 20kg. Anadolujet uçuşlarında 15kg.’dır. 2 yaşından küçük bebeklerin bagaj hakkı 10.kg.’dır.
8   Tarifeli kalkış saatinden 45 dk. öcesine kadar bagaj ve check-in işlemlerini tamamlamayan yolcular uçuş ile ilgili tüm haklarını kaybederler.
9   İptal ve değişiklik durumlarında: Uçuşa 12 saatten fazla zaman kaldığında T,Q,E,S sınıflarında %10, K,H,M,B sınıflarında ise %5 ceza uygulanır. Uçuşa 12 saatten az zaman kaldığında T,Q,E,S,K,H,M,B sınıflarında %30 ceza uygulanır.İptal durumunda hizmet bedeli iade edilmez.
10   Uçak Tarifeli Kalkış Saatinden En Geç 1,5 Saat Önce Havalimanı’nda Olunması Gerekmektedir.
11   Yapılan bir rezervasyon bir başkasına devredilemez, isim değişikliği yapılamaz.
12   Yolcu rezervasyon kaydındaki uçuşu iptal ettirmediği yada gerçekleştirmediği takdirde ücret iadesi yapılmaz.
13   V ve L sınıflarında iptal ve iade hakkı yoktur. Değişiklik durumunda, uçuşa 12 saatten fazla zaman varsa %25 ceza uygulanır. Uçuşa 12 saatten az  zaman varsa %30 ceza uygulanır.
Sınıf Kuralları
 
Uçuş İçin Genel Kurallar

Uçuş İçin Genel Kurallar

 

Pegasus Havayollarının kendi sayfasındaki  Uçuş İçin Genel Kurallar

  • Bu siteye girmek ve kullanmak suretiyle aşağıda belirtilen kurallara ve koşullara bağlı kalmayı kabul etmiş bulunuyorsunuz.
  • Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.’nin (Pegasus) İnternet sitesinden, iç hat ve dış hat tarifeli uçuşlarımız için Elektronik Bilet (e-bilet) satın alabilir, internet check-in, parkur değişikliği, iptal ve iade işlemlerini yapabilirsiniz.
  • “Elektronik bilet” (e-bilet) taşıyıcı tarafından veya taşıyıcı adına düzenlenen yolculuk bilgisi içeren bilet anlamına gelir ve sözleşme şartları ile uyarılar taşıma akdinin ve biletin ayrılmaz birer parçasını oluşturur; aynı zamanda fatura hükmündedir.
  • İnternet üzerinden yapacağınız bilet alımlarında, bir defada en fazla 9 yolcu ve 6 uçuş için bilet alımı yapabilirsiniz. Aynı gün içinde ise, aynı kredi kartı ile en fazla iki ayrı bilet alımı imkânınız bulunmaktadır.
  • İnternet üzerinden yapacağınız işlemlerin, internet sayfalarında gösterilen şekilde tam olarak yapılması şarttır. İşlemin tarafınızdan yanlış veya hatalı yapılması nedeniyle rezervasyon, Rezervasyon Değişikliği, iptal, iade ve on-line bilet satın alma işlemlerinde çıkabilecek aksaklıklardan Pegasus sorumlu değildir.
  • Pegasus Havayolları ve iş ortakları kampanya ve fırsatları hakkında bilgilendirme amacıyla e-mail adresinize ve cep telefonunuza, mail ve SMS gönderebilir.
  • Pegasus Havayollarında, bilet ödemesinin yapıldıgı kredi kartının ibraz edilmesi istenebilir.
  • 26.06.2012 tarihten itibaren Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vatandaşı olan çocuk misafirlerimizin, yine Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkeye seyahatlerinde mutlaka kendi pasaportlarının bulunması gerekmektedir. Ebeveynlerinin pasaportuna kayıtlı çocuklar kesinlikle uçuşa kabul edilemeyecektir .
  • Uygulama sadece AB üyesi ülke pasaportları için geçerlidir. Türk pasaportunda veya AB üyesi olmayan bir ülke pasaportunda kayıtlı olan çocuk misafirlerimiz , gidecekleri ülkenin diğer gereksinimlerini de (vize,oturum,seyahat belgesi vs.) sağladıkları sürece seyahatlerinde bir engel bulunmamaktadır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir